В Деня на българската община и местното самоуправление – 12 октомври, Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) отличи победителите в Националния младежки конкурс за зелени идеи в помощ на местните власти. Участниците в надпреварата „Аз за моята община: един проблем – едно решение“ са имали за задача да предложат идеи как да се насърчат местните общности да събират разделно отпадъците, да намалее разхищението на храни, както и какви са възможностите за повторна употреба на дрехи, мебели, домакинско оборудване.
Във Варна бе отслужен молебен за здравето на българските моряци - Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които от една година са в плен на йеменските хути, отвлекли кораба „Галакси лидер“.
„Днес се навършва една година от отвличането на двамата български моряци от кораба и затова правим този молебен в храма на българските моряци „Св. Николай“ във Варна с молби към Бог за тяхно скорошно завръщане“, каза пред медиите управителят на компанията, наела моряците Золтан Сулай.
Той допълни, че молебенът е и за здравето на моряците и техните семейства, защото след една година в плен тяхното здраве - психично и физическо, със сигурност е пострадало сериозно. Затова моряшката общност във Варна искаме да изкажем съпричастност, каквато винаги сме изказвали към тях и техните семейства, и да знаят, че те не са забравени, изобщо не са забравени, посочи Сул
Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) ще връчи годишните си награди за секторите дървообработване и мебелна промишленост на конференция днес и утре в хотел "Рила", Боровец, съобщиха от Камарата.
По традиция призовете ще отличат най-бързо развиващите се микро, малки, средни и големи предприятия, най-големите износители на дървесина и мебели за 2023 г., включени са също и категории за социална отговорност и цялостен принос към бранша.
Годишната конференция е най-големият форум за двата сектора дървообработване и мебелна промишленост, като се очакват над 200 компании, посочват организаторите му. За официалното откриване на конференцията са поканени представители на Министерството на земеделието и горите, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на околната среда и водите, Изпълнителната агенция по горите, Изпълнит
Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.
Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
В Деня на християнското семейство в Обредния дом в Добрич ще бъдат извършени две сватбени церемонии, каза пред медии директорът на общинското предприятие „Обреден дом“ Румена Маринова.
Тя посочи, че от началото на годината до сега в Обредния дом са сключени 307 граждански брака, като от тях 176 са ритуали „Разписване“, 131 са официалните церемонии. Изнесените ритуали са били 50.
„Изпъстрена от емоции беше до момента сватбената 2024 година, както и откъм младоженци от различни националности. Имахме младоженци от Египет, Афганистан, Бразилия, Ангола, Шотландия, Азербайджан, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Филипини, Русия, Украйна, Турция, Германия, Сърбия, Косово, Латвия, Унгария и Румъния, които предпочетоха обредните добруджански ритуали за своя празник”, каза още Маринова.
По думите младите хора са избирали различни м
Отличията бяха връчени след провеждането на дискусия, посветена на управлението на отпадъците и проблемите, които срещат общините с промяната на модела за изчисляване размера на такса смет. В разговора, освен кметове, се включи и изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева.
Най-младият награден участник в конкурса на сдружението е осмокласничката Каролин Маринова от Костенец. Отличието е за проектната идея за реализиране на фестивал „Пазачи на бъдещето“. Карина Цветкова от Варна получи награда от НСОРБ за създадената от нея образователна игра „Пътешествията на Кутийка – картонената кутия за пица търси своето място. Помогнете !“, предназначена за екологичното образоване на най-малките. Дария Георгиева, старши специалист в Община Кайнарджа, е отличена за проекта си „Втори шанс за Вашите вещи и отпадъци“. Сдружението награждава и ученичката Ивайла Павлова от Кюстендил, която е разработила кампания за устойчиво развитие в общината „Зелена мисия“. Отличие получава и идеята 3R на архитект Таня Харалампиева, насочена срещу изхвърлянето и разхищението на храна. Награден е и 7-членен младежки екип от Плевен, чийто проект „ЕкоХънт“ е за разработване на мобилно приложение, чрез което да бъдат стимулирани гражданите да се включват в мисии и предизвикателства за разделно събиране на отпадъците, което да доведе до създаване на трайни навици.
Закупуване на техника за 477 хил. лева за зимно поддържане и снегопочистване ще обсъждат общинските съветници на Пловдив. Точката е част от дневния ред на редовното заседание на Общинския съвет, публикуван на страницата на общинската администрация. Средствата са от трансфери за зимно поддържане и снегопочистване, постъпили през предходните четири години, се посочва във внесената за разглеждане докладна записка.
Ще бъдат закупени два употребявани самосвала, окомплектовани със самосвална уредба и с прикачен инвентар, гребло за зимно почистване, стойка за гребло и устройство за разпръскване на соло-пясъчна смес на обща стойност 213 400 лв. Предвидено е още закупуването за 264 хил. лева на нов челен товарач, заедно с прикачен инвентар за зимно почистване и поддържане, включително с гребло за снегопочистване и кофа, необходима за товарене на самосвалите със сол.
Общинск
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границата с Турция и Румъния. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ на МВР на своя уебсайт. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Кардам" на изход за товарни автомобили. Поради силен вятър е преустановена работата на фериботa при ГКПП "Свищов" .
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „
Не очакваме криза с липсата на питейна вода в област Бургас, каза пред журналисти служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на посещение в района.
Наблюдаваме количествата в язовирите. Няма повод за притеснение, дори и при продължаващ период на суша през следващата година, посочи още тя. Заедно с директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев, кмета на община Бургас Димитър Николов и колегата му в Поморие Иван Алексиев, министърът инспектира на място дейностите по ремонта на язовирите "Порой" и "Ахелой". Плановете са тези два водоема да бъдат използвани като буфери, които да захранват Бургас и Южното Черноморие при недостатъчни количества в основните за региона язовири "Ясна поляна" и "Камчия".
"През последната година засушаването е осезаемо. За да няма нужда в следващите периоди, в които очакваме то да продължи, да се създава
Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд.
Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.
На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.
Жена е загинала при пожар в къща луковитското село Дерманци, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.
След като екипи на пожарната са угасили огъня, в едно от помещенията са открили тялото на 67-годишна жена, обитавала имота. По информация на жители на селото жената е била трудноподвижна. Напълно изгоряла е покривната конструкция на къщата.
По случая е образувано досъдебно производство и се работи по изясняване на причините за пожара.